Welcome to visit Vikvision.com.
We sincerely expect to build long-term relationship with you.
Costomer Service
+86 75523035863
Vikylin 4MP poe ip camera IPC-HDBW4433R-AS
Vikylin poe ip camera IPC-HDBW4433R-AS 4MP,
Max25fps@4M(2560×1440),
Smart Detection supported,
Dahua CCTV Camera, IPC-HDBW4433R-AS ,Dahua 4MP IP Dome Camera.dahua
Interview
| CCTV Camera IPC-HDBW4433R-AS 1/2.7” 4Megapixel progressive scan CMOS Support H.265&H.264 dual codec Max25fps@4M(2560×1440) Smart Detection supported WDR(120dB), Day/Night(ICR), 3DNR,AWB,AGC,BLC Multiple network monitoring: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS Supported mobile APP Support Audio and Alarm Max. IR LEDs Length 30m Micro SD memory 128G maximum IP67, IK10, PoE | |
| Model | IPC-HDBW4433R-AS |
| Camera | |
| Sensor | 1/2.7” 4Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 2592(H)x1520(V) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | Auto/Manual, 1/3s~1/100000s |
| Min. Illumination | 0.02Lux (Color), 0Lux(IR on) |
| S/N Ratio | More than 50dB |
| Adjust the angle | Level : 0 ° ~ 355°, Vertical : 0 ° ~ 75 ° |
| Camera Features | |
| Max. IR LEDs Length | 30m |
| Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance | Auto/Manual |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Noise Reduction | 3D |
| Privacy Masking | Up to 4 areas |
| Lens | |
| Focal Length | 3.6mm (2.8mm ,6mm optional) |
| Max Aperture | F2.0(F2.0/F2.0) |
| Focus Control | Manual |
| Angle of View | 106°/83°/56° |
| Lens Type | Fixed lens |
| Mount Type | Board-in Type |
| Video | |
| Compression | H.265/H.264/H.264B/H.264H/MJPEG |
| Resolution | 4M(2560×1440)/3M(2304×1296)/1080P(1920×1080)/720P(1280×720)/D1(704×576/704×480) /CIF(352×288/352×240) |
| Frame Rate | Main Stream:2560×1440@25fps |
| Sub Stream:704×576@25fps | |
| Third Stream:704×480@3fps | |
| Bit Rate | H.264: 16K~10240Kbps H.265:8K~8192Kbps |
| Defog | Auto/Manual |
| Corridor Mode | Support |
| Audio | |
| Interface | 1/1 channel In/Out |
| Smart Function | |
| Smart detection | Tripwire |
| Intrusion | |
| Abandoned/Missing | |
| Scene Changing | |
| Loitering Detection | |
| Crowd Gathering Estimation | |
| Network | |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Wi-Fi | N/A |
| Protocol | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, UPnP, ICMP, IGMP, SNMP, RTSP, RTP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, FTP, IP Filter, QoS, Bonjour |
| Compatibility | ONVIF,PSIA,CGI |
| Max. User Access | 20 users |
| Smart Phone | IOS, Android |
| Auxiliary Interface | |
| Memory Slot | Micro SD MAX 128G |
| RS485 | N/A |
| Alarm | 2/2 channel In/Out |
| General | |
| Power Supply | DC12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption | ≤8W |
| Working Environment | -30°C~+60°C, Less than 95% RH |
| Ingress Protection | IP67 |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Dimensions | Φ122mm×89mm |
| Weight | 0.4Kg(0.6Kg with packaging) |
| Package | Power adapter supply not included |

Copy product links
Long by picture save/share
enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require

enquiry form:
Inquiry Content:
You have no items to require
