CCTV Camera IPC-HDW4433C-A play video 
>1/3” 4Megapixel progressive scan CMOS >H.265/H.264&MJPEG Dual code >20fps4M(2592*1520), 25fps3M(2304*1296) >WDR(120dB), Day/Night(ICR), 3DNR,AWB,AGC,BLC >Smart Detection supported >Multiple network monitoring:Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS >3.6mm fixed lens (2.8mm optional) >Max. IR LEDs Length 50m
>PoE
|
| Model | IPC-HDW4433C-A |
| Camera |
|
| Image Sensor | 1/3'' 4 Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 2688(H)x1520(V) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed |
|
| Min.lllumination | 0.002ux/F2.0(Color),0lux/F2.0(IR on) |
| S/N Ratio | More than 56dB |
| Camera Features |
|
| MAX.IR LEDs Length | 50m |
| Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| Backlight Compensation | BLC/HLC/WDR(120dB) |
| White Balance | Auto/Sunny/Night/Outdoor/Customized |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Noise Reduction | 3D |
| Privacy Masking | Up to 4 areas |
| Lens |
|
| Focal Length | 2.8mm/3.6mm/6mm optional |
| Max Aperture | F1.5/F1.5/F1.5 |
| Focus Control | Manual |
| Angle of View | 2.8mm:H:104.2°;V:58.3°;3.6mm:H:79°;V:42.4°;6mm:H:48.6°;V:27.3°; |
| Lens Type | Fixed lens |
| Mount Tyoe | Board-in Type |
| Video |
|
| Compression | H.265/H.264/H.264H/H.264B/MJPEG |
| Resolution | 4M(2688X1520)/4M(2560X1440)/1080P(1920X1080)/720P(1280X720)/D1(704X576/704X480)/CIF(352X288/352X240) |
| Frame Rate | 4M(1~20fbs)/3M(1~25fbs) |
| D1/CIF(1~25fbs) |
| 720P(1~25fbs) |
| Bit Rate | 24kbps~10240Kb/S |
| Motion Detetion | Off / On (4 Zone, Rectangle) |
| Region of Interest | Off / On (4 Zone) |
| Mirror | Off / On |
| Privacy Masking | Off / On (4 Area, Rectangle) |
| Flip | 0°,90°,180°,270° |
| Audio |
|
| Compression | G.711a/G.711Mu/AAC/G.726 |
| Interface | Built-in Mic |
| Intelligence |
|
| Smart detection | Tripwire |
| Intrusion |
| Abandoned Object |
| Scene Change |
| Missing Object |
| Fasti-Moving |
| Parking Detection |
| Crowd Gathering Estimation |
| Loitening Detection |
| Advanced Intelligent | Face detect |
| Network |
|
| Ethernet | RJ-45(10/100Base-T) |
| Wifi | N/A |
| Protocol | IPv4/IPv6,HTTPS,SSL,TCP/IP,UDP,UPnP,ICMP,IGMP,SNMP,RTSP,RTP,SMTP,NTP,DHCP,DNS,PPPOE,DDNS,FTP,IP Filter, QoS, Bonjour,802.1x |
| Compatibility | ONVIF,PSIA,CGI |
| Max.User Access | 20 users |
| Web Viewer | IE, Chrome, Firefox, Safari |
| Management Software | Smart PSS, DSS, Easy4ip |
| Smart Phone | IOS, Android |
| Auxiliary interface |
|
| Memory Slot | N/A |
| RS485 | N/A |
| Alarm | N/A |
| PIR Sensor Range | N/A |
| General |
|
| Power Supply | DC12V,PoE(802.3af) |
| Power Consumption | Max 5.8W |
| Working Environment | —40℃ ~+60 ℃Less than 95%RH |
| Ingress Protection | IP67 |
| Dimensions | 157*157*138mm |
| Weight | 0.46kg |