CCTV Camera IPC-HDBW4433R-ZS play the video 1/3” 4Megapixel progressive scan CMOS 2.7mm~13.5mmVF lens, Motorized Zoom,Auto focus Support H.265&H.264 dual codec Max20fps@4M(2592×1520),25/30fps@3M(2304×1296), Smart Detection supported WDR(120dB), Day/Night(ICR), 3DNR,AWB,AGC,BLC Multiple network monitoring: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS Supported mobile APP Max. IR LEDs Length 30m Micro SD memory 128G maximum IP67, IK10, PoE |
| Model | IPC-HDBW4433R-ZS |
| Camera |
| sensor | 1/3” 4Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 2592(H)x1520(V) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | Auto/Manual, 1/3~1/100000s |
| Min. Illumination | 0.02Lux(Color), 0Lux(IR on) |
| S/N Ratio | More than 50dB |
| Adjust the angle | Level : 0 ° ~ 355 °, Vertical : 0 ° ~ 75 °,image flip 0 ° ~355 ° |
| Camera Features |
| Max. IR LEDs Length | 30m |
| Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance | Auto/Manual |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Noise Reduction | 3D |
| Privacy Masking | Up to 4 areas |
| Lens |
| Focal Length | 2.7mm~13.5mm Electric Zoom Lens |
| Max Aperture | F2.0(F2.0/F2.0) |
| Focus Control | Auto |
| Angle of View | 92 ° ~33 ° |
| Lens Type | Fixed lens |
| Mount Type | Board-in Type |
| Video |
| Compression | H.265/H.264/H.264B/H.264H |
| Resolution | 4M(2592×1520)/3M(2304×1296)/1080P(1920×1080)/720P(1280×720)/D1(704×576/704×480) /CIF(352×288) |
| Frame Rate | Main Stream:2592×1520@20fps |
| Sub Stream:704×576@25fps |
| Third Stream:1280×720@15fps |
| Bit Rate | 8K~7424Kbps |
| Flip | 0°/90°/180°/270° |
| Audio |
| Compression | N/A |
| Interface | N/A |
| Smart Function |
| Video Detection | Motion Detection |
| Video Tamper |
| Defocus Detection |
| Face Detection |
| Smart detection | Tripwire |
| Intrusion |
| Abandoned/Missing |
| Scene Changing |
| Loitering Detection |
| Crowd Gathering Estimation |
| Fast-Moving |
| Parking Detection |
| Network |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Wi-Fi | N/A |
| Protocol | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, UPnP, ICMP, IGMP, SNMP, RTSP, RTP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, FTP, IP Filter, QoS, Bonjour |
| Compatibility | ONVIF,PSIA,CGI |
| Max. User Access | 20 users |
| Smart Phone | ios, Android |
| Auxiliary Interface |
| Memory Slot | Micro SD MAX 128G |
| Alarm | N/A |
| General |
| Power Supply | DC12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption | MAX 6.3W |
| Working Environment | -40°C~+60°C, Less than 95% RH |
| Protection Level | IP67 |
| Vandal Resistance | IK10 |
| Dimensions | Φ122mm×89mm |
| Weight | 0.75Kg(0.8Kg with packaging) |
| Power adapter | supply not included |