4MP Panoramic Network Fisheye Camera play the video.
> 1/3 4 Megapixel progressive scan CMOS > H.265&H.264 triple-stream encoding > 25fps@4M(2688X1520) > Smart Detection supported > WDR(120dB), 3DNR,AWB,AGC,BLC > Multiple network monitoring: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS > 1.6 mm fixed lens > Alarm 1/1 channel In/Out > Audio 1/1 channel In/Out(Built in Mic) > Micro SD memory, IP67, PoE,WiFi |
| Model | DH-IPC-EW4431-ASW |
| Camera |
| Image Sensor | 1/3” 4Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 2688(H)x1520(V) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | 1s ~ 1 / 100000s; can be manually or automatically adjusted |
| Min. Illumination | 0.01Lux/F1.2 (color mode); 0.001Lux/F1.2 (black and white mode); 0Lux (infrared light on) |
| S/N Ratio | More than 56dB |
| Day and night conversion | IR-CUT automatically switches |
| Camera Features |
| Max. IR LEDs Length | 15 meters |
| Day/Night | IR-CUT automatically switches |
| Backlight Compensation | Support |
| White Balance | Auto/Manual |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Noise Reduction | 3D |
| Privacy Masking | Up to 4 areas |
| Lens |
| Focal Length | 1.6mm |
| Angle of View | H: 180˚, V:180˚ |
| Lens Type | Fixed lens |
| Mount Type | Board-in Type |
| Compression | H.265/H.264H |
| Resolution |
| Frame Rate | Main Stream:2688×1520@25fps |
| Sub Stream: 704×576@25fps |
| Third Stream:1280×720@25fps |
| Bit Rate | H.264/H2.65: 20K ~ 8192Kbps |
| Audio |
| Compression | G.711a;G.711Mu;G.726;ACC |
| Interface | 1/1 channel In/Out(Built in Mic) |
| Network |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| WiFI | Wifi transmission distance of 80 meters; wireless standard IEEE802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Protocol | IPv4/IPv6, HTTP, HTTPS, SSL, TCP/IP, UDP, UPnP, ICMP, IGMP, SNMP, RTSP, RTP, SMTP, NTP, DHCP, DNS, PPPOE, DDNS, FTP, IP Filter, QoS, Bonjour |
| Compatibility | ONVIF,PSIA,CGI |
| Max. User Access | 20 users |
| Smart Phone | IOS, Android |
| Auxiliary Interface |
| Memory Slot | Micro SD, Max 128GB |
| RS485 | N/A |
| Alarm | 1/1 channel In/Out |
| General |
| Power Supply | DC12V,PoE |
| Power Consumption | Max 10W |
| Working Environment | -10°C~+50°C, Less than 95% RH |
| Weight | 0.5kg |
| Dimensions | 126 X 37.7 mm |
| Installation method | Wall mounted; ceiling; embedded |