4MP Night VF Lens IP Camera IPC-HFW4431R-Z play video.  1/3” 4Megapixel progressive scan CMOS 2.7~12mm VF lens, Motorized Zoom,Auto focus Support H.265&H.264 dual codec WDR(120dB), Day/Night(ICR), 3DNR, AWB, AGC, BLC Max 20fps@4M(2592×1520), 25@3M(2304×1296),ng: Web viewer, CMS(DSS/PSS) & DMSS Supported mobile APP Max. IR Range 60m Multi-language,English,Spanish,French. Russian. |
| Model | IPC-HFW4431R-Z |
| Camera |
| Camera | 1/3” 4Megapixel progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 2592(H)x1520(V) |
| Scanning System | Progressive |
| Electronic Shutter Speed | Auto/Manual, 1s~1/100000s; |
| Min. Illumination | 0.01Lux/F2.0 (Color), 0Lux/F2.0(IR on) |
| S/N Ratio | More than 50dB |
| Angle of View | H : 99° ~ 36°, V : 47° ~ 17° |
| Camera Features |
| Max. IR LEDs Length | 60m |
| Day/Night | Auto(ICR)/Color/B/W |
| Backlight Compensation | BLC / HLC / WDR(120dB) |
| White Balance | Auto/Manual |
| Gain Control | Auto/Manual |
| Noise Reduction | 3D |
| Privacy Masking | Up to 4 areas |
| Lens |
| Focal Length | 2.7mm~12mm Electric Zoom Lens |
| Max Aperture | F2.0(F2.0/F2.0) |
| Focus Control | Auto |
| Angle of View | 99 ° ~36 ° |
| Lens Type | Fixed lens |
| Mount Type | Board-in Type |
| Video |
| Compression | H.265/H.264/H.264B/H.264H/ MJPEG |
| Resolution | 4M(2592×1520)/3M(2304×1296)/1080P(1920×1080)/720P(1280×720)/D1(704×576/704×480) /CIF(352×288/352×240) |
| Frame Rate | Main Stream:2592×1520@20fps |
| Sub Stream:704×576@25fps |
| Third Stream:1280×720@15fps |
| Bit Rate | 196-10240Kb/S |
| Corridor Mode | Support |
| Audio |
| Compression | N/A |
| Interface | N/A |
| Smart Function |
| Video Detection | Motion Detection |
| Video Tamper |
| Defocus Detection |
| Smart detection | Face Detection |
| Tripwire |
| Intrusion |
| Abandoned/Missing |
| Scene Changing |
| Loitering Detection |
| Crowd Gathering Estimation |
| Fast-Moving |
| Parking Detection |
| Network |
| Ethernet | RJ-45 (10/100Base-T) |
| Wi-Fi | N/A |
| Protocol | HTTP;TCP;ARP;RTSP;RTP;UDP;SMTP;FTP;DHCP;DNS;DDNS;PPPOE;IPv4/v6;SNMP;QoS;UPnP;NTP |
| Compatibility | ONVIF,PSIA,CGI |
| Max. User Access | 20 users |
| Smart Phone | iPhone, iPad, Android |
| Auxiliary Interface |
| Alarm | N/A |
| General |
| Power Supply | DC12V, PoE (802.3af) |
| Power Consumption | MAX 11.1W |
| Working Environment | -30°C~+60°C, Less than 95% RH |
| Protection Level | IP67 |
| Vandal Resistance | N/A |
| Dimensions | 72mm×80mmX212.8mm |
| Weight | 0.65Kg(0.7Kg with packaging) |